Oksza

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Okszy

Msza święta niedzielna:

• sobota, godz. 20.15 (od początku maja do końca października)

• sobota, godz. 16.30 (od listopada do końca kwietnia)

Na zakończenie każdej Mszy świętej Apel Jasnogórski

Kościół stanowi pamiątkę osadnictwa na błotach nadwarciańskich. Został zbudowany w latach 1862-63 jako protestancki. W kronikach odnotowano remont świątyni w 1934 roku. Obiekt wybudowano na rzucie prostokąta wzbogaconego od strony wschodniej o wielobocznie zamkniętą apsydę, a od strony zachodniej poprzedzonego kruchtą na rzucie kwadratu. Nawę nakryto dachem dwuspadowym, niższą apsydę wielospadowym, kruchtę dwuspadowym. Kościół posadowiono na kamiennym fundamencie. Ściany wzniesiono w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym.

Kościół został poświęcony jako katolicki 26 lipca 1951. Obiekt wpisano do rejestru zabytków w 2010. W roku 2014, z uwagi na zagrożenie katastrofą budowlaną, przeprowadzono remont polegający na wzmocnieniu kamiennej podbudowy, wymianie dachu (przywrócenie dachówki karpiówki i niektórych zniszczonych elementów konstrukcji. W grudniu 2020 roku wymieniono instalację elektryczną, założono instalację przeciwpożarową i zamontowano monitoring. Na szczególną uwagę zasługują epitafia znajdujące się w przedsionku kościoła, upamiętniające braci Augusta i Wilhelma Reek, mieszkańców Okszy poległych na bitwie francusko-pruskiej w 1871 roku. W prezbiterium kościoła znajduje się wierna kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej namalowana przez znanego malarza jasnogórskiego Tadeusza Misturę (autora ikony jasnogórskiej do katedry Notre-Dame w Paryżu oraz ikony dla papieża Franciszka przekazanej z okazji wizyty na Jasnej Górze w 2016 roku). Obraz ten został poświęcony w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 – maja: 3.05.2021 r. Poprzedni obraz ludowy z czasów konsekracji kościoła, został przeniesiony na ścianę do zakrystii.