CHRZEST ŚWIĘTY:

Prosząc o Chrzest święty w parafii, należy zadbać o następujące dokumenty:

1. Z Urzędu Stanu Cywilnego skrócony akt urodzenia dla dzieci do pierwszego roku życia. Zupełny akt urodzenia dla starszych dzieci, jednak nie starszy niż rok czasu od daty wystawienia (oryginał do wglądu);
  2. Dane rodziców chrzestnych: imię i nazwisko, wiek, dokładny adres zamieszkania;
  3. Zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, że są praktykującymi katolikami i spełniają warunki wymagane przez prawo kanoniczne;
  4. Zaświadczenie o katechizacji przedchrzcielnej.

SAKRAMENTALNY ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI:

Decydując się na zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego, należy dopełnić
wszelkich formalności wymaganych przez prawo kanoniczne:

• odpowiednio wcześniej ustalić w parafii datę oraz godzinę ślubu
  • ustalić datę sporządzenia protokołu przedślubnego – tzw. badania przedślubnego.

Celem kanoniczno-duszpasterskiej rozmowy z narzeczonymi, czyli tzw. badania
przedślubnego, jest stwierdzenie następujących faktów:

• tożsamości osób,
  • stanu wolnego,
  • pełnej wolności w podjęciu decyzji do zawarcia małżeństwa,
  • pewności, że strony nie zatajają faktów, które mogłyby w przyszłości w poważny
    sposób zakłócić ich wspólne życie,
  • świadomości stron, że zawierają małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła,
  • gotowości wypełnienia pozostałych wymogów kościelnego prawa małżeńskiego).

Sporządzenie protokołu przedślubnego związane jest z koniecznością złożenia
wszystkich stosownych dokumentów
:

• dowody osobiste narzeczonych;
  • zupełne odpisy aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego (może być niekiedy
    wymagany);
  • metryki chrztu z adnotacją o stanie wolnym oraz o przyjęciu sakramentu
    bierzmowania (jeśli jej nie ma, trzeba takie świadectwo uzyskać w parafii bierzmowania,
    chyba że miało ono miejsce w naszej parafii. Świadectwo chrztu niezbędne do zawarcia
    związku małżeńskiego traci ważność 6 miesięcy od chwili jego wystawienia. Metryka nie
    jest potrzebna, gdy chrzest miał miejsce w naszej parafii);
  • zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzającego brak okoliczności
    wyłączających zawarcie małżeństwa (są one niezbędne, gdy małżonkowie chcą, aby ślub
    kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne, tzw. ślub konkordatowy.

Należy je uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca zamieszkania
jednego z narzeczonych. Zaświadczenie to traci moc po upływie 3 miesięcy od dnia
wydania
, należy więc, występując o nie, brać pod uwagę ustaloną w kościele datę ślubu)
lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny;

• zaświadczenia ukończenia kursu przedmałżeńskiego;
  • świadectwa zgonu współmałżonka w przypadku wdowy lub wdowca;
  • dane świadków sakramentu małżeństwa (imię i nazwisko, dokładny adres

zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego);

• dyplom ukończenia katechizacji szkolnej lub ostatnie świadectwo szkolne z
    oceną z religii.

W chwili sporządzenia protokołu narzeczeni otrzymują:

• skierowanie do Katolickiej Poradni Rodzinnej
  • kartki do spowiedzi (pierwszą należy odbyć krótko po sporządzeniu protokołu, drugą – tuż przed ślubem), która powinna zostać poświadczona przez spowiednika i dostarczona do parafii w dniu ślubu,
  • formularze dotyczące wygłoszenia zapowiedzi (zapowiedzi są głoszone przez 3 niedziele zarówno w parafii narzeczonej, jak i narzeczonego. Mają na celu podanie do wiadomości publicznej zamiaru zawarcia małżeństwa i tą drogą uzyskania przez narzeczonych informacji o dotychczas nieznanych przeszkodach, o ile takie oczywiście istnieją).

Podczas tego spotkania omówione zostają również kwestie dotyczące samej ceremonii ślubnej. W Krzeszycach są dwie kwiaciarnie i zaleca się korzystać z ich usług, gdyż znają nasz kościół i mają doświadczenie w jego dekorowaniu. Po odbyciu spotkań należy dostarczyć do kancelarii świadectwo potwierdzające spotkania w ramach poradni rodzinnej oraz zaświadczenia o wygłoszeniu zapowiedzi.
Zaświadczenie o spowiedzi można zabrać ze sobą do kościoła w dniu ślubu. Przed ceremonią ślubną świadkowie przychodzą do zakrystii z dowodami osobistymi oraz obrączkami narzeczonych.
Po zawarciu sakramentu małżeństwa, nowożeńcy składają podpisy w dokumentach. O tym fakcie zostaje powiadomiony Urząd Stanu Cywilnego w Krzeszycach. Tam sporządzany jest akt ślubu. Nosi on datę celebracji ślubu w kościele i jest gotowy do odebrania po około dwóch tygodniach.

POGRZEB KATOLICKI:

Należy przedstawić następujące dokumenty:

1. Akt zgonu osoby zmarłej
  2. Dokument z Urzędu Stanu Cywilnego: „Część przeznaczona dla administracji
    cmentarza”, gdyż cmentarz w Krzeszycach należy do parafii.
  3. Jeżeli osoba nie mieszkała na terenie parafii, a są powody dla których rodzina pragnie
    pochować osobę zmarłą na cmentarzu w Krzeszycach, należy bezwzględnie przedstawić
    zgodę proboszcza parafii, w której osoba zmarła mieszkała.

Godziny urzędowania:

• wtorek: 18.30 - 19.00,
  • sobota: 10.00 - 11.00.
  • w sprawach pilnych o każdej porze.